radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Biskupi, księża, siostry zakonne, przedstawiciele rządu, parlamentu, władz miejskich i samorządowych, organizacji, instytucji i wspólnot kościelnych pożegnali zmarłego ks. Prałata Zbigniewa Powadę. Pogrzeb niezwykle lubianego emerytowanego proboszcza katedralnej odbył się 24 czerwca.

Przed liturgią zmarłego wspominali i żegnali i przedstawiciele środowisk, z którymi związany był przez lata śp. ks. Zbigniew. „Jesteśmy Ci wdzięczni bracie Zbigniewie za ten czas wspólny, czas stanu wojennego. Ta świątynia jest szczególnie naznaczona twoją obecnością. I dla nas stanowi pewną świętość. To tutaj w trudnych czasach ludzie ‘Solidarności’ mogli się spotykać w wieży” – mówił wieloletni szef podbeskidzkiej „Solidarności”, były senator, wicemarszałek senatu RP Marcin Tyrna. 

Henryk Urban nawiązał do początków, gdy w 1984 r. ks. Powada rozpoczął swoje duszpasterzowanie wśród ludzi pracy. Były działacz podziemnej opozycji antykomunistycznej przypomniał o Mszach za ojczyznę i pielęgnowaniu pamięci oraz kultury polskiej i Śląska Cieszyńskiego, o wspólnym szukaniu sposobów jak zło dobrem zwyciężać. Założyciel Katedralnego Duszpasterstwa Młodzieży podkreślił, że zróżnicowane środowisko, jakie uformowało się dzięki spotkaniom przez 38 lat, „łączy dziś nieutulony żal po wzorze apartyjnego duszpasterza pracy”. Prezes bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej Elżbieta Kralczyńska wyraziła wdzięczność za ponad 30-letnią opieką nad środowiskiem związanym z KIK. „W trudnych latach 80. ks. Zbigniew uczynił z tej parafii bezpieczne miejsce dla wolnościowych ideałów Polaków. Nigdy tego nie zapomnimy” – podkreśliła.

Proboszcz katedralnej wspólnoty odczytał list kondolencyjny od metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, a doradca prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik przekazała biskupowi ordynariuszowi nadany ks. Powadzie pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odczytała także prezydenckie przesłanie do uczestników uroczystości pogrzebowych.

Słowa pożegnania i wdzięczności wypowiedział biskup emeryt Tadeusz Rakoczy. Przyznał, że podziwia mocną wiarę i nieugiętą postawę zmarłego kapłana – „szlachetne serce, bystry umysł, umiłowanie Kościoła i bezgraniczne oddanie człowiekowi”. Także ks. Młoczek podzielił się na koniec refleksją na temat swego bezpośredniego poprzednika w funkcji katedralnego proboszcza. „Skromny kapłan, skromny człowiek, znalazł się paradoksalnie w okazałym blasku dzisiejszej uroczystości św. Jana Chrzciciela” – dodał. 

Wśród celebrujących Mszę św., obok bp. Pindla, modlił się także bp Piotr Greger i około 80 kapłanów.Po liturgii kondukt pogrzebowy z pocztami sztandarowymi i licznymi wiernymi przeszedł z katedry na cmentarz parafialny przy ul. Grunwaldzkiej. Trumna z ciałem śp. ks. Zbigniewa Powady spoczęła w grobowcu – zgodnie z życzeniem – obok zmarłego w Bielsku w 1921 roku ks. Hugo Sierka.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony