radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Swoistym raportem o stanie Kościoła składanym po 25 latach od wizyty Jana Pawła II w naszej diecezji było kazanie bpa Romana Pindla wygłoszone w Żywcu dokładnie w rocznicę papieskiej pielgrzymki.

W okolicznościowym kazaniu  - raporcie dla papieża - biskup Roman wymieniał m.in znaczną liczbę powołań kapłańskich z Żywiecczyzny ( m.in. pierwszy pasterz diecezji bp Tadeusz Rakoczy) zwrócił uwagę na rodziny wielodzietne mogące cieszyć się wielorakim wsparciem w wychowywaniu młodego pokolenia. 

Wspomniał o maryjnych sanktuariach w których rozwija się  kult czego dowodem jest tytuł bazyliki mniejszej dla świątyni w Rychwałdzie czy koronacje wizerunku Matki Bożej w Rajczy i figury Maryi w Przyłękowie. 

Do pozytywnych przejawów życia religijnego zaliczył rozwój nowych form życia modlitewnego oraz wdrażanie nowych programów duszpasterskich m.in. dla bierzmowanej młodzieży. 

Pasterz diecezji zauważył tez negatywne zjawiska m.in. spadek powołań kapłańskich i zakonnych szczególnie do żeńskich zgromadzeń, przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na posługę sióstr w szkołach, przedszkolach i domach opieki.  

Na koniec Ordynariusz zwrócił uwagę, że Żywiecczyzna mogłaby powiedzieć Janowi Pawłowi II o pierwszym błogosławionym z tych ziem – franciszkańskim misjonarzu o. Michale Tomaszku z Łękawicy, który oddał życie za wiarę w peruwiańskim Pariacoto. Biskup wspomniał także o kandydatach na ołtarze: bp. Janie Pietraszko z Buczkowic i proboszczu z Łodygowic ks. Janie Marszałku.

W ramach obchodów rocznicy papieskiej wizyty w Żywcu otwarto wystawę w tamtejszym zamku: „Wobec świętości. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. Ekspozycji, powstałej z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły i w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w stolicy Żywiecczyzny, towarzyszy specjalnie przygotowany katalog prezentujący medale znajdujące się na wystawie, wykonane przez kilkudziesięciu współczesnych polskich artystów.

Wystawę zorganizowało Muzeum Miejskie w Żywcu oraz Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej pod honorowym patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego Romana Pindla. Duże zasługi dla powstania ekspozycji mają Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej oraz Uniwersytet Papieski Jana Pała II w Krakowie, przy współudziale Urzędu Miejskiego w Żywcu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

12:30 - 13:00
Różaniec - tajemnice bolesne
13:00 - 13:10
Serwis informacyjny
13:10 - 14:00
Godzina Biblijna
14:00 - 14:10
Serwis informacyjny
14:10 - 14:15
Częstograj

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony