radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W Skoczowie - mieście urodzenia św. Jana Sarkandra bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu trzem klerykom naszej diecezji. 

Diakonami zostali ustanowieni Wojciech Kamiński z Parafii sw. Wojciecha w Dankowicach. Maciej Pawlik z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej oraz Paweł Stawarczyk z parafii sw. Jozafata Kuncewicza w Markowicach Górnych. 

Ze względu na obowiązujące w czasie epidemii prawo w liturgii uczestniczyli tylko najbliżsi wyświęconych. Z biskupem Eucharystię celebrowali kapłani parafii z których pochodzą nowi diakoni, proboszcz miejscowej parafii oraz wicerektor seminarium duchownego. 

W homilii biskup skomentował Pawłowy tekst listu do Rzymian: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej?(…) We wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował” - Możemy odnieść zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża, dzięki Chrystusowi ale i dzięki naszemu zaangażowaniu. A zwycięstwo wyraża się w wyznaniu wiary do końca, w ufności w obliczu niebezpieczeństw, w zdecydowanym opieraniu się pokusie czy słabości. Wtedy jest zwycięstwo - zwracał się do przyszłych diakonów bp Roman. 

Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wole przyjęcia posługiwania, a po modlitwie Litanii do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświeceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne - dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające - biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju. 

Klerycy przyjmujący święcenia wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2015 roku. Przyjętych wówczas zostało 21 kleryków Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Zywieckiej. Dziś rocznik ten liczy 10 osób. Patronem ich jest św. Józef. Przygotowania do świeceń diakonatu trwały pięć lat. Był to czy wypełniony modlitwą studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Paweł II oraz wieloma praktykami duszpasterskimi. Bezpośrednim przygotowaniem były tygodniowe rekolekcje.

 

 

 

 

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

17:30 - 18:00
Nieszpory lub nabożeństwo
18:00 - 18:30
Siedem nut do nieba
18:30 - 19:15
Msza św.
19:15 - 19:30
Anioł Bajkowy
19:30 - 20:00
Rozmowa dnia - Na tropach przeszłości

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony