radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Do ogłaszania łaski Boga wobec ubogich, cierpiacych, potrzebujących pragnących zlitowania i miłosierdzia zachęcał kapałanów biskup Roman Pindel podczas Mszy Świętej Krzyżma celebrowanej w Wielki Czwartek w pustym kościele katedralnym. 

Biskup w homilii odwołał się do słów odczytanego fragmentu Ewangelii św. Łukasza, w szczególności do motywu roku łaski od Pana oraz głoszenia ubogim Dobrej Nowiny. Zwrócił uwagę, że ogłoszony przez Jezusa rok łaski jest najdłuższym rokiem w dziejach „Bo ten rok łaski,  zapowiedziany przez Izajasza, trwa od tego szabasu w Nazarecie, o którym dziś usłyszeliśmy. Ten rok rozciągał się nie tylko na lata działalności Jezusa, ale także trwać będzie do końca świata. To jest rzeczywiście najdłuższy rok łaski – dziś, cały czas, kiedy Bóg wyzwala przez Jezusa, poprzez Kościół, sakramenty, przez kapłanów” – podkreślił biskup i wyjaśnił biblijną genezę i znaczenie roku jubileuszowego, mającego przypominać o pierwotnym stanie, kiedy „Bóg rozdzielał i obdarowywał cały świat i pierwszych ludzi”, gdy panowała pierwotna harmonia.

Biskup zaznaczył, że rok łaski od Pana to nie tylko darowanie długów, ale i grzechów, podnoszenie chorych, umacnianie słabych. Zauważył w tym kontekście, że dla Kościoła, kapłanów i świeckich stanowi to ważne wskazanie do kogo mają iść. „Mamy iść do ubogich, zwłaszcza ubogich duchem, oczekujących, potrzebujących, mających pragnienie łaski, zlitowania i miłosierdzia Bożego. Mamy iść do tych, którzy są dysponowani, otwarci, którzy potrzebują pocieszenia i nadziei. Tak naprawdę mamy iść do tych, których Pan sam nawiedza, przygotowuje i otwiera”. 

Podczas liturgii biskup poświęcił oleje chorych, krzyżma i katechumentów. 

Wraz z ordynariuszem Eucharystię celebrowało w pustej świątyni tylko kilku prezbiterów parafii katedralnej. Oni także, jako reprezentacja duchowieństwa diecezji bielsko-żywieckiej, odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń. Na koniec liturgii za słowa skierowane do kapłanów podziękował biskupowi proboszcz katedry ks. Antoni Młoczek, który zapewnił, że choć od miesiąca księża celebrują Msze św. w pustym kościele, starają się to robić jak najpiękniej.

 

 

 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

12:30 - 13:00
Różaniec - tajemnice bolesne
13:00 - 13:10
Serwis informacyjny
13:10 - 14:00
Godzina Biblijna
14:00 - 14:10
Serwis informacyjny
14:10 - 14:15
Częstograj

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony