Ks. Leopold Zielasko był laureatem „Srebrnej Cieszynianki”, zasłużonym dla Solidarności Podbeskidzia.

Te odznaczenia przyznano mu między innymi w dowód troski o represjonowanych w czasie stanu wojennego, ubogich i poszkodowanych przez los, nie tylko na miejscu ale również - na przykład - ofiarom wybuchu w Czarnobylu. Ks. Zielasko był inicjatorem fundacji św. Antoniego, działającej w parafii, w której był proboszczem przez 33 lata - u św. Klemensa w Ustroniu.

Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 r. w Międzyrzeczu Górnym. Jeszcze przed wojną był uczniem gimnazjum kupieckiego w Bielsku. W 1941 r. wyjechał do Warszawy. Mieszkając tutaj łączył pracę w fabryce tarcz ściernych w Ursusie z nauką w tajnych kompletach, uwieńczoną maturą, złożoną już po zakończeniu wojny, w wieku 24 lat. W 1946 r. wstąpił do seminarium duchownego. 24 czerwca 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Wodzisławiu Śląskim, Knurowie i w Katowicach. W 1962 roku został mianowany administratorem parafii w Ustroniu. Ówczesne władze - zgodnie z obowiązującymi wówczas wymogami - uznały tę nominację dopiero w 1969 r. W ciągu z górą trzech dekad pasterzowania w Ustroniu ks. Zielasko doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu Polanie, Hermanicach i na Zawodziu. Dzięki jego staraniom powstały kaplice w szpitalach reumatologicznym i uzdrowiskowym. W 1995 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w parafii św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy.

Pogrzeb ks. Leopolda Zielaski odbył się w środę, 5 września 2018 r. w kościele św. Klemensa w Ustroniu. Kapłan spoczął na na miejscowym cmentarzu.

bielsko.gosc.pl