radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Czym był "Pocałunek w Złotej Bramie"?

O freskach Giotta z kaplicy Scrovegnich w Padwie, ilustrujących Protoewangelię Jakuba, a w szczególności o pocałunku w Złotej Bramie, podczas którego, według apokryfu, miała się począć Maryja, opowiedział zebranym 15 maja w hałcnowskiej bazylice ks. Jacek Pędziwiatr. Podczas kolejnego spotkania poświęconego Matce Bożej dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów” przybliżył m.in. apokryficzne historie związane z rodzicami Maryi oraz dzieciństwem Matki Jezusa, które funkcjonują często w powszechnej pobożności.

Głównym tematem katechezy, jaką wygłosił kapłan, była uwieczniona przez Giotta scena spotkania i pocałunku rodziców Marii, Joachima i Anny przed Złotą Bramą w Jerozolimie. Na jednym z 40 fresków, namalowanych przez włoskiego artystę w kaplicy Scrovegnich pod wpływem inspiracji lekturą apokryfu, ukazane jest, starające się o od kilkudziesięciu lat o potomka, bezdzietne małżeństwo. W chwili spotkania małżonków. Annie, ubranej w ślubne szaty, towarzyszą służebnice oraz postać kobiety w czerni, a przy Joachimie, który wraca po 40 dniach postu z pustyni, stoi pasterz.

„Pocałunek witających się, rzucających się sobie w objęcia małżonków, według Protoewangelii Jakuba i w tradycji chrześcijańskiej, to moment niepokalanego poczęcia Maryi. Oczywiście nie jest to prawda katechizmowa. Pocałunek nie jest przedmiotem orzeczenia dogmatycznego o niepokalanym poczęciu Maryi. Temat ten raczej traktuje o braku udziału Maryi w jakimkolwiek grzechu” – zaznaczył prelegent i zwrócił uwagę, że oto w tekście z III wieku, pozabiblijnym piśmie, które nie zostało uznane przez Kościół za natchnione i kanoniczne, pojawia się próba uchwycenia tego, co wyrazi Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP, ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku.

Jak zauważył kapłan, to artystyczne ujęcie niepokalanego poczęcia Maryi, ukazanie mistycznego pocałunku małżonków, jest zapowiedzią kolejnych zdarzeń, nawiązujących do apokryfu. Analizując kolejne freski Giotta, ks. Pędziwiatr tłumaczył szczegółowo relacje, jakie łączyły artystyczne przedstawienia z Protoewangelią.

Duchowny przybliżył znaczenie wczesnochrześcijańskich apokryfów, które, choć nie stanowią części Biblii, miały wpływ na pobożność ludzi. Prelegent poświęcił uwagę spotkaniu Maryi ze zmartwychwstałym Jezusem i historii o zaśnięciu Matki Jezusa, nawiązując m.in. do tekstów apokryficznych „Transitus” oraz do podań zawartych w „Złotej Legendzie” Jakuba Voragine’a.

Katechezy o Maryi są formą przygotowania do 25. rocznicy koronacji Beskidzkiej Piety. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na wrzesień tego roku. Spotkania ze słuchaczami odbywać się będą co miesiąc do listopada br.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Ogłoszenia

Inauguracją tego wydarzenia będzie spotkanie w żywieckim amfiteatrze w niedzielę, 24 września 2023 r. Rozpocznie się ono o godz. 15:00. W programie Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólne uwielbienie, konferencja, a na koniec koncert zespołu TGD. Będzie też możliwość przystąpienia do spowiedzi oraz skorzystania z modlitwy wstawienniczej.

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

24 Wrz 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

25 Wrz 2023 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

25 Wrz 2023 - poniedziałek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony